25 Aralık 2015 Cuma

Mega'dan Hürriyet Gazetesine Muhteşem Cevap

Geçtiğimiz günlerde Hürriyet Gazetesi’nde Mega Holdings hakkında yer alan haberi herkes okumuştur. İşte bu asparagas habere beklenen cevap geldi. Enes Olgun kişisel web sayfasından yayımladığı makalede haberi yayımlayan gazeteye ve yazan editöre gerekli cevabı en iyi şekilde verdi. İşte o cevap;
Değerli Hürriyet ve makalenin değerli yazarı Dinçer Gökçe;
Bu konuşmaya başladığımız  için mutluyum çünkü bu bir kazan – kazan konuşmasıdır. Siz bize pazarda var olan ve insanların bize dair sık sık düştüğü hataları öğretirken bunun karşılığında adınıza çok faydalı olacak bilgileri hatta size sizin öğrettiğinizden daha fazlasını öğretmek istiyoruz. Çünkü bizimle irtibata geçen herkes verdiğinden fazla kazanır. Bu sebeple lütfen yazımı dikkatli okuyunuz zira bu eğitimi herhangi bir yerde bulamazsınız.
Makaleniz Mega Holdings ve bağımsız çalışanlarının network marketing ticari sistemimden ziyade piramit sisteminde olduklarını kanıtlamaya çalışıyor.
Bir şirketin piramit organizasyonu olduğunu gösteren bir çok sebep vardır ki bunlardan en önemli iki tanesi şunlardır: Ürünün fiyatı. Ki bu AYNI ürünü AYNI fiyata bulup bulamayacağınızla alakalıdır. Diğeri ise pazarın bu ürünü talep edip etmeyeceğiyle alakalıdır. Örneğin network marketing sistemi olmasa da ürün talebinin hala pazarda var olup olmayacağıdır.
Öncelikle ikinci soruyu yanıtlamak istiyorum çünkü cevabı çok basit bir soru. Bizim ürünümüz websitesidir. Mega Holdings olsun ya da olmasın 100.000’den fazla websitesi her gün online hale geliyor. Bu pazarın aşırı derecede talep ettiği bir hizmet. Hatta daha basitçe söylersek Hürriyet de websitesi kullanıyor. Hürriyet gazetesinin de bir websitesine ihtiyacı varsa ve bir websitesi yönetebiliyorsa HERKESİN bir websitesine ihtiyacı olabilir ve HERKES bir websitesi sahibi olabilir.
Şimdi Hürriyet’in şirketimize piramit yakıştırması yapmasının sebebine gelelim: Fiyat
Hürriyet’in anladığından emin olmak için çok basitçe anlatacağım. Size ” Bir t-shirt ne kadar?” diye sorsam cevabınız ne olurdu? Websitesi de aynıdır. Websitesinin hostinge, belleğe, e-maile, tasarıma bağlı olarak çok geniş bir fiyat yelpazesi vardır. Yazarın, web masterların bile tam olarak veremeceği fiyatı hiç bir şey bilmeden bu kadar kesin olarak nasıl verdiğini anlayamadım.
Evet ürünümüz paket halindedir. Domain ismi, sınırsız alt domain, sınırsız bellek, sınırsız sayfa, sınırsız trafik, sınırsız e-mail. Bilgi Teknolojileri sistemimiz tarafından (EVERYONE CAN DESIGN, CAN CREAT) Herkes Tasarlayabilir, Herkes Yaratabilir fikriyle geliştirilen eşsiz bir hizmettir. Şirketimiz bu işi o kadar kolay hale getirdi ki bu makalenin yazarları bile kendisine ait bir websitesi açabilir ve tasarlayabilir. Bu bizim için olağanüstü bir başarıdır.
Ürün paketimizde sınırsız e-mail oluşturabilirsiniz fakat bizim e-mail motorumuz farklıdır ve birçok özelliği olan işbirlikçi e-mail sistemi (collaborative email system) diye adlandırılan en yeni nesil e-mail motorudur. Örneğin Gmail. Kişisel ya da şirket websitesinin e-mailini (yalan@hurriyet.com gibi) Gmail motoruyla kullanmak isterseniz her websitesi için yıllık 60 dolar ödemek zorundasınızdır. Eminim Hürriyet  “İşbirlikçi E-Mail Sistemini” daha önce duymamıştır. Fakat sorun yok, Google.com adında araştırmayı çok basit hale getiren bir websitesi mevcut. Lütfen ağzınızı açmadan önce bir araştırma yapınız.
Tüm bu paketi bir kenara bırakalım, bizim dünyada HİÇ BİR şirkette ama hiç bir şirkette bulunmayan inanılmaz bir özelliğimiz daha var. Çok Katlı Eğitim. Biz websitenizin tasarımında yardımcı olmamızın yanı sıra websitenizi nasıl tasarlayacağınıza dair eğitimler de veriyoruz. Biz tüm dünyada insanlara kendi yerinde kendi dilinde eğitiyoruz.
Lütfen son cümleyi tekrar okuyunuz.
Size birkaç örnek daha vermek istiyorum. Makale yazmak sizin için kolaydır fakat makale yazmayı öğretmek kolay değildir. Daha pahalıya mal olur. Daha çok enerji gerektirir ve daha çok vakit alır. Fakat sonuç itibariyle makale yazmayı öğrenirsiniz. Photoshop yapmak sizin için kolay olabilir fakat photoshop yapmayı öğretmek değil. Daha fazla vakit ve enerji gerektirir. Biri için websitesi tasarlamak başka bir meseledir ona websitesi tasarlamayı öğretmek başka. Şu ana kadar organizasyonumuzdaki yüzbinlerce kişiye CMS’yi (Content Management System – İçerik Yönetim Sistemi) öğretmiş bulunmaktayız. Biz balık vermekten ziyade balık tutmayı öğretiyoruz. Websitesini tasarlayan müşterilerimiz diğerlerinde olduğu gibi bir değişiklik yapmak için her seferinde bir web tasarımcısına gitmek zorunda ve tekrar tekrar ödeme yapmak zorunda değildir. İstedikleri değişikleri istediği her an kendi başlarına yapabilmektedirler. Arzu ettikleri her an isterlerse yılda 100.000 kere bile değişiklik yapabilirler ve bunun için ödeme yapmak zorunda kalmazlar. Çünkü bizim websitelerimiz eşsiz bir şekilde tasarımı kolay ve esnek yapıdadır.
Haberinizde piyasa fiyatının 4 katı fiyatında satış yaptığımızı söylemişsiniz. Neden insanları kendinize güldürüyorsunuz? Biz 10 kuruşluk gazeteyi 1 liraya satan Hürriyet değiliz. 60 liraya hosting alındığını yazmışsınız ama 60 liraya bırakın hosting almayı sadece mail sisteminizi collaborative mail sistemine taşımak için ödemeniz gerekir. 100 liraya dizayn yapıldığından bahsetmişsiniz. İstediğiniz web tasarımcısına sorun, kim 100 lira karşılığında web site tasarlamak için zamanını harcar? Peki ya web tasarımını öğretmemiz ne olacak? Ve yukarıda bahsettiğim paketimizde mevcut olan hizmetler ne olacak? Bizim 1 yıllık ürün fiyatımız sadece 250$ yani 500 TL’nin biraz üzerinde bir rakam. Haberinizde son 6 ayda 70 milyon TL satış yaptığımızdan ve 35.000 kişiye ulaştığımızdan bahsetmişsiniz. Bu rakamları tamamen kafanızdan uydurduğunuzu ve haberin dikkat çekmesi için rakamları şişirdiğinizi çok iyi biliyorsunuz. Fakat gerçekten dediğiniz gibi olmuş olsa bile hatta tüm müşterilerimiz 1 senelik paket yerine 3 senelik paket olan 750$’lık paketten almış olsa bile yine vermiş olduğunuz 70 milyon TL rakamı çıkmaz. Ki çoğu müşterimiz 3 senelik paket yerine 1 senelik paketi satın almış. Yani yazmış olduğunuz rakamdan yaklaşık 50 milyon TL daha az bir rakam ortaya çıkıyor. Ve bu rakamlar son 6 ayda değil, 3 senede gerçekleştirilen toplam satış.
Sonuç: Sevgili Hürriyet, beyin bedava. Lütfen kullanınız.
Hürriyet iki kişiye websitesi sattığımızda 315 dolar kazandığımızı açıklamış. Çok teşekkür ederiz fakat bu doğru değil. Kazanılan para 195 dolar. Ve bu rakamdan %20 gelir vergisi düşülüyor. Bize kazanılan parayı daha yüksek göstererek  yardımcı olmak istemenizden ziyade gerçeğe karşı alerjiniz olduğunuzdan ve yalan söylemeyi çok sevdiğinizden bu hatayı yaptığınızı biliyorum.
Bahsettiğiniz hukuki boyuta gelince. Website satışının sadece bir maske olduğundan bahsetmişsiniz. E o zaman Sarar da aynı. Giysiler de maske. Dağıtıcılar ve şirket satış yaparak  para kazanmak istiyor. Coca Cola da aynısı. Evet biz websitesi satıyoruz ve websitesi satışından para kazanıyoruz. Bunun neresi yanlış.
Tekrardan: Beyin Bedava!
Liderlerin hiç bir şey yapmadığını ve sadece eğitim verdiklerini yazmışsınız. Siz eğitiminin hiç bir şey olduğuna mı inanıyorsunuz? Ki zaten belli oluyor. Hiç eğitim almamışsınız o yüzden eğitimin hiç bir şey olmadığını düşünüyorsunuz. Zeki düşmanlarımız genelde eğitimi de aradan çıkarır, üstlerdeki liderlerin hiç bir şey yapmadığını söyler. Zeki olmadığınız için mutluyum. Sizi seviyorum.
Ayrıca bizimle alakalı haber sitenize eklediğiniz videoyu çok beğendim. Vizyonu olan çok güzel bir videoydu. Tekrar teşekkürler.
Bu makaleyi yazmanızın birçok sebebi olabilir;
– Rakiplerimizin iyi bir fikri olmadığı ve bizimle rekabet edemez halde olduğu muhtemel. Belki de seni 50 liraya satın alıp bu makaleyi yazdırmış olabilirler. Eğer gerçekten 50 liraya satın aldıysalar paralarını israf etmişler belli. Kendini çok pahalıya sattığını söylemiyorum. İhtimal dahilinde diyorum.
– Belki de sen hayatında hiç önemli bir şey başaramamış bir gazeteci tayfasındansındır. Bu sebeple başarılı insanları araştırıp  kendini yukarılara taşımak yerine onları aşağıya çekmeye  çalışıyorsun. Çünkü sana göre yıkmak yapmaktan kolaydır. Xavier Crement’e ait “Assholism” adında gazetecilerin bu hastalığa nasıl yakalandıklarını betimleyen bir kitap var. Bu kitap kendi kendini tedavi yöntemidir.  Bu kitabı sana tavsiye ediyorum. Senin bir asshole olduğunu söylemiyorum fakat kuvvetle muhtemel olduğunu söylüyorum.
– Belki de sen her gece dünyayı kötülükten kurtarma hayalleri kuran kuruntulu gazetecilerden birisindir. Gündüz vakti dünyayı kurtarmak için Zoro maskesini giyip beyaz eşeğinle dışarı çıkıyorsundur. Bu tür kişilik bozuklukları gazeteciler arasında yaygındır. Fakat bunun için de tedavimiz var.  Belki de sen bir şey dediğinde tüm insanların seni takip edeceğine inanan tek kişi olduğunu düşünüyorsun. Uyan adamım. O günler geçti artık. İnsanlar artık böyle aptalca şeylere kolayca inanmıyor. Araştırma yapıp söylediklerinin doğru olup olmadığını öğreniyorlar. Bu sebeple makalenizden sonra satışlarımız iyice arttı. Ne olduğunu anlıyor musun? Zannetmiyorum. Gelecek bunda. 7 milyar insan , 7 milyar kanal, 7 milyar websitesi, 7 milyar facebook ve twitter hesabı ve 7 milyar fikir. Artık sadece sen değil, herkes düşüncelerini paylaşabilir. Zaten çok yakında neslin tükenecek.
– Belki de websitenizin trafiğini artırıp google adsense’den para kazanmayı istiyor olabilirsiniz. Bu tür çirkin  şeylere gerek yok. Bizden dilenseydin biz websitenize girip tıklayarak çok para kazanmanızı sağlayabilirdik.
İnternetteki gücümüzü görmek için bu makaleyi her birimiz kendi websitesine koyacak ve sen de “maske” diye tanımladığın ürünümüzün neler yapabileceğini göreceksin. 
Aleyhimize yazdığınız bu haberin sebebi ne olursa olsun, seni tanıdığıma memnunum. Umarım bu ücretsiz eğitimden faydalanmışsındır. Dilerim hayatına ve hayatını kazanma şekline bir değişiklik yapmana yardımcı olur.
Son olarak;
Biz sadece bir ürün değiliz. Biz daha fazlasıyız.

Yorum Gönder

Yazmaya baslayin ve aramak için Enter tusuna basin.