25 Aralık 2015 Cuma

Yuhteşem Yüzyil Kösem ile Muhteşem Yüzyıl Gerçek Serüveni

An itibari ile bu sabah çok geç kaldım nedenini bilmediğim bir vaziyette önce kahvaltımı hazırladım sonra çayımı koydum ardından sofrayı kurdum ve yerimi aldım.Bizlerinde malum vazgeçilmez hobisi yemek yerken bir şeyler izlemek ama benim normalde pek yapmadığım bir şey her neyse öyle yada böyle açtım kanalları gezerken karşıma Muhteşem Yüzyıl Kösem çıktı karşıma bu saatlerde tekrarının verilmesi de bir ayrı muamma neyse izliyorum işte oyunculara bakıyorum,oyunculuklara bakıyorum gerçi benim haddime değil oyuncuların oyunculuklarını yorumlamak ben bir vatandaş olarak naçizane fikirlerimi beyan ediyorum. Bende bu eski dizileri yorumlarken biraz dilimde gerilere gitti kusura bakmayın.İzledim izledim ama itiraf ediyorum kendini izletiyor efektleriyle,kalitesiyle malum Tims yapım  ama bir türlü ısınamıyorum kendime itiraf bile edemiyorum tarihimi bu mu ? her seferinde böyle kötü insanlar saf kötü insanlar var mı? ama biliyorum ki maatteessüf var. İzliyorum olduğum bölümde Sultan Ahmed hasta yatağında yatıyor şifa bekliyordu Beren Saat'ın giriş yaptığı bölümdü sanırım bir ara görür gibi oldum sonra kapattım zaten daha fazla dayanamadım bu kadar da olamaz dedirten sahneler yaşatmaya başladılar.En başta söyleyeyim Osmanlı kadınları sizin bu izlediğiniz gibi açık giyinen sürekli göğüs dekoltesi giyen bir topluluk değil bunu zaten bildiğinizi düşünüyorum. Devam ediyorum Sultan Ahmed ve kardeşi yatıyor sırf reytingleri attırmak Beren Saat'ın gelişini için yapılan entrikalar bir reklamcılık stratejisi  ürünü tek kıl,beklenilen ürün haline getir,yollar ona çıkan dolambaç yarat aynı burada olduğu gibi hastalanmaları şifaya ihtiyaç duymaları bunlar kısa bölümlük şeyler diye düşünüyorum ya sizce ?


Bu bölüm olarak aklıma gelenleri ana tema olarak direk söylemek istiyorum her insanın kendine ait inançları,inandıkları,benimsedikleri fikirler ve ve ve bu böyle gider biliyorsunuz.
Bazı şeyleri yediremiyorum Beren Saat'ın gelişi için Sultan Ahmed ve kardeşi hasta edersin anlarım, Beren Saat geliyor şifayı bir büyücüden alıyor burada konuyu sınırlandırmak istemiyorum çünkü büyücü diye olayı başka yere çekecekler olacaktır diye düşündüm orda ne olursa olsun büyücü/hoca/cadı ne biliyim akılınıza ne gelirse olayları şöyle sıraladım ;

- Büyük Osmanlı İmparatorluğu bir büyücünün/hocanın mi elindeydi ?
- Eğer o büyücü/hoca olmasaydı şuan ne olacaktı Sultan Ahmed olmayacak mıydı ?
- İzleyiciyi bu kadar küçük düşürmek nasıl bir duygu?
- Osmanlı Devletinin geleceğini büyücülere/hocalara bağlamak nedendir ?

bu sorulara cevap bulamadım,herkesin kendine göre cevapları tabi ki de vardır ama ben tatmin olamadım diyelim. Bu bir önceki Tims yapım olan Muhteşem Yüzyıl'da da yapıldı  ben ne hocalara ne de büyücülere laf söylemek istemiyorum ama bu yapım dizilerde bu karakterlere öyle bir vasıf vermişler ki sanki onlar olmaz ise film yürümeyecek gibi şimdilik benden bu kadar devamını gene yazarım arkadaşlar.

Not : Yazarken kelime hataları v.b yapmış olabilirim bunun için özür diliyorum şimdiden eğer böyle bir şeye rastlarsanız iletişim bölümünden uyarabilirsiniz.


  1. bide bi öncekiyle kıyaslanamaz bile :D

    YanıtlaSil
  2. Şöyle bi şey var ki IMDB'de Mutheşem Yüzyıl 6.5 ortalama puan almışken Kösem Sultan 7.2 almış yani kimilerine göre bu eskisinden daha iyi (bence değil saçma salak bi şey)

    YanıtlaSil

Yazmaya baslayin ve aramak için Enter tusuna basin.