9 Ocak 2019 Çarşamba

Mühendislerin ve Teknik Elemanların Kullanması Gereken Site ve Forum


Arkadaşlar sizlere genel anlamda her bireyin kullanabileceği bir siteyi tanıtmak istiyorum ;

Bahsetmeden önce lütfen yazıyı sonuna kadar okuyunuz çünkü bir projenin oluşunu, amacını ve anlamını bilmek size bir şeyler katabilir. Kullandığınız bir servisi 5 dakika ayırarak anlamak zor olmamalı.

Bu Siteden Kimle Pozitif Şekilde Yararlanabilir ?Özelikle Makine dalları bu siteden çok aktif yararlanacaktır çünkü adında bile '' makine '' kelimesi geçmektedir ve buradan bir şeyler anlayabilirsiniz ama bu demek değildir ki sadece makine ile ilgilenenler yararlanabilir. Makine ile yakınından uzağından ilgili alanların hepsi bu sitede özellikle forumda yer çokça zaman geçireceğine inanıyorum. Sitenin isminden bahsetmedim isteyen hemen yazının altına gidebilir veya bakabilir ama şunları söylemeden edemeyeceğim. Buraya geldiysen ve bu yazıyı okuyorsan kendi geliştirmek isteyen veya geliştiren insanlardansın demektir. 21.yüzyıldayız ve asıl(salt) bir alan olmadığını düşünüyorum. Yani bir alan hemen hemen hiç bir yerde tek başına yaşamamaktadır. Bugün bir makine mühendisi bir ürün geliştirirken elektriğe, elektrik işini yapan bunun yönlendirme amaçlı yazılımcıya, yazılımcı bunu düzenleyecek bir mekantronik alanına ihtiyaç duyabilir. Yazıyla sizi sıkboğaz etmek yerine sitenin kategorilerini direk anlatmak isterim.Not ; Düzenleme ile ilgili kategorileri anlatırken siteye yönlendirmeye ve bu yazıda site isminden bahsetmemeye karar verdim. Çünkü iradeli olmalısın :) Şaka şaka direk altta var.

Sitede Neler var ?
Tam geçmeden önce şunu söylemeliyim ki site iki farklı dizine kurulur bir site yani domain ve subdomain kullanmakta. Bunlar www.makineturk.net ve forum.makineturk.net dir ikisininde site URL'sınden ne olduğunu anlamak zor olmamalı ama kısaca bahsetme gerekirse ana site bir portal türüdür. Yani hepimizin en sevdiği güncel bilgiler, duyurular gibi tüm teknik konular burada yer almakta. Bugün bir haber sitene girdiğinizde boş haberler görmek çok sıkıcı. Bu portal tam bize göre forumda ise bildiğim aile sıcaklığında insanlar birbirlerine yardımcı olduğu, projeler paylaştığı veya projelerine destek aradığı alan.
Makinetürk Başlıca Konuları Ve Kategorileri

Öncelikle Portal'dan Başlayalım ( www.makineturk.net)
Anasayfa (Site)

Savunma Sanayi

Ar-ge

Enerji Sektörü

İmalat & Üretim

Otomotiv

Teknoloji

Havacılık & Uzay
Forumda hepimizin aktif olarak konulara birebir dahil olabileceği, kendini konuları, projelerini insanlara aktaracağı alanda başlıca kategoriler ;
İlk başta forum ile alakalı kendi kategorileri var bunları geçiyorum. ( Örn ; İstek, Öneri ve Şikayet V.b)Ana Kategori 1 ; Makine & MalzemeAna Başlık ; Makine Teknik Resim


-Görünüş

-MontajAna başlık ; Malzeme


-Bağlantı Elemanları


-Destekleme Elemanları


-Aktarım Elemanları


-Hareket Elemanları


-Birikim Elemanları
Ana Başlık ; Kalıpçılık

-Kum Kalıplama

-Plastik Enjeksiyon & Ekstrüzyon Kalıpları

-Şişirme & Vakum Kalıplama

-Metal Enjeksiyon & Ekstrüzyon Kalıpları

-Pres ile Kalıplama

-Sinterleme Kalıplama

-Kokil Kalıplama

-Haddeleme Kalıplama

-Cam Kalıplama
Ana Başlık ; Isı-Proses & Tesisat & Enerji

Ana Başlık ; Hidrolik & Pnömatik

Ana Başlık ; Takım Tezgahları ve CNC Makineler

-Torna

-Freze

-CNC Makineler
Ana Başlık ; Kalite Kontrol
Ana Başlık ; Otomotiv ve Motor Teknolojisi

-Yedek Parça
-Motor Konstrüksiyonu

-Taşıt SistemleriAna Başlık ; Kitaplar ve Dökümanlar

-Mühendislik Kitapları
-Ders Dökümanları
Ana Başlık ; İmalat

-Döküm

-Talaşlı İmalat

-Talaşsız İmalat

-Kaynak ve Montaj

-Toz Metalurjisi

-3D BaskıAna Kategori 2 ; Bilgisayar(CAD/CAM/CAE)

Ana Başlık 1 ; CAD

-Solidworks


-AutoCAD


-Siemens NX


-Inventor


-CATIA


-3D Studio MAX


-Pro Engineer


Ana Başlık 2 ; CAE


-Cosmoworks


-ANSYS


-FLUENT


-ADAMS


-CFX


-ASTRAN


Ana Başlık 3; CAM


-Unigraphics CAM


-Auton-Esprit


-SolidCAM


-MasterCAM


-SpaceClaim CA


-Powermill


-Cimatron


Arkadaşlar bunlar ana kategoriler ve bunlardan çokça fazla kategoriler var ama bunları siteyi aktif olarak kullanınca göreceksiniz örneğin ; Staj Yerleri , Staj Defterleri gibi çokça alan mevcut.
Duyduğuma göre bu alanlar birileri tarafından belirlenen ve sabit kalacak kategoriler değilmiş. Üyelerin yorumlarına ve eleştirilerine göre kategoriler kalkabilir ,taşınabilir veya yenisi eklenebilir imiş.

  1. Teşekkür ederiz, umarım bunun gibi projeler çoğalır.

    YanıtlaSil
  2. İçerisinde sadece mühendis veya okumuş insanları değil, okuyamamış ama kendini geliştirmek isteyen insanlara da yönelik olduğu için mükemmel olmuş.

    YanıtlaSil

Yazmaya baslayin ve aramak için Enter tusuna basin.